راهنمای جامع تحصیل در فرانسه و مهاجرت تحصیلی

فرانسه از بزرگترین کشورهای اروپایی است که محبوبیت زیادی در مهاجرت تحصیلی دارد. پیشینه تاریخی غنی، توجه دولت و مردم به سیستم آموزش و در نتیجه کیفیت بالای آموزش و تحصیلات در فرانسه دلایل مهمی برای این محبوبیت به شمار می‌آیند. اعتبار بالای مراکز آموزشی این کشور در کنار تحصیل با هزینه‌های پایین، فرانسه را میان 3 مقصد تحصیلی جهان از نظر دانشجویان خارجی قرار داده است.
مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل یکی از روش‌های قانونی مهاجرت به فرانسه است که شرایط و قوانین خاص خود را دارد. البته با توجه به  خیل عظیم تقاضاها برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه، اخذ پذیرش و ورد به فرانسه از این طریق قدری دشوارتر شده است. به همین دلیل نیاز است برای مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل همه شرایط و جوانب سنجیده شود. در این مقاله شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل، هزینه‌های مهاجرت تحصیلی و بورسیه تحصیلی فرانسه را مورد بررسی قرار داده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در فرانسه تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقاطع مختلف

تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف امکان پذیر است. در ادامه به شرایط تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف تحصیلی می‌پردازیم:

مهاجرت تحصیلی به فرانسه در دوره کارشناسی

هر ساله دانشجویان زیادی در مقطع کارشناسی اقدام به مهاجرت به فرانسه می‌نمایند. دوره کارشناسی در این کشور حدودا 3 سال طول می‌کشد و شامل 180 واحد درسی است. تدریس در دانشگاه‌های فرانسه به زبان فرانسوی و انگلیسی انجام می‌شود. واضح است که دانشجویان بین المللی باید به این زبان مسلط باشند و حداقل مدرک B2 زبان فرانسوی یا آیلتس 6 را ارائه دهند.  
برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقطع کارشناسی به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه نیاز دارید. مدارکی که برای دریافت پذیرش تحصیلی فرانسه باید ارائه دهید شامل موارد زیر هستند :
1. کپی پاسپورت و شناسنامه
2.دوازده عدد عکس
3. مدرک دیپلم و ریزنمرات ترجمه شده
4. مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات ترجمه شده
5. مدرک زبان

مهاجرت تحصیلی به فرانسه در دوره کارشناسی ارشد

بسیاری از دانشجویان پس از پایان دوره کارشناسی و در دوره کارشناسی ارشد اقدام به مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه می‌نمایند. دوره فوق لیسانس در فرانسه حدودا 2 سال زمان می‌برد. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در فرانسه به زبان انگلیسی نیز انجام می‌شود. حداقل نمره آیلتس متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی در دوره ارشد 6.5 ، و حداقل مدرک زبان فرانسوی B2 است. دانشجویان مقطع فوق لیسانس در فرانسه عمده دوره تحصیلی خود را در حال تحقیق و ارائه موضوعات پژوهشی در سمینارها می‌گذرانند. برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد، علاوه بر موارد ذکر شده در دوره کارشناسی، مدرک دوره کارشناسی، ریز نمرات و دانشنامه شما نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه در دوره دکتری

دوره دکتری در فرانسه با تاکید بر آموزش محققان حرفه‌ای نسبت به سایر کشورها کیفیت بالاتری دارد. دانشجویان دوره دکتری در فرانسه دوره‌های تحقیقاتی می‌گذرانند؛ که شامل سمینارها و جلسات تدریس مرتبط با موضوعات پروژه است. تحقیقات دانشجویان دکتری در جهت تحقق پروژه دوره دکتری و ارائه پروپوزال است. پس از دفاع از رساله دکتری می‌توانید مدرک خود را دریافت کنید. دوره دکتری در فرانسه بسته به رشته تحصیلی، بین 3 تا 6 سال به طول می‌انجامد و محدودیت زمانی قانونی ندارد. 
پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری به رزومه تحصیلی قوی با نمرات بالا نیاز دارد. مدارک دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد، ریز‌ نمرات و داشتن مقاله‌های معتبر در ISI مواردی هستند که در هنگام پذیرش تحصیلی دکتری در فرانسه مورد توجه قرار می‌گیرند. مدرک زبان معتبر برای تحصیل دکتری در فرانسه C1 زبان فرانسوی یا آیلتس با حداقل نمره 6.5 است.