مهاجرت تحصیلی به یونان و بررسی هزینه های آن

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل، شرایط تحصیل در یونان و بهترین روش برای اخذ اقامت در این نوشتار بررسی شده است، لطفا تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید. 
کشور تاریخی یونان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. یونان حدود 10میلیون نفر جمعیت دارد و آتن پایتخت این کشور است. از مهمترین شهرهای یونان می توان به پاتراس، سالونیک و هراکلیون اشاره نمود.

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل
وجود دانشگاه های معتبر در یونان با قدمت چندین ساله موجب شده است تا عده ی زیادی از متقاضیان بخصوص ایرانیان این کشور را برای تحصیل انتخاب نمایند. برای تحصیل در این نوع دانشگاه ها ابتدا باید از تایید آن توسط وزارت علوم ایران مطمئن شوید، زیرا بسیاری از آن ها مورد تایید واقع نشده اند.
دانشگاه های پزشکی در یونان از اعتبار بالایی برخوردار است، به طوری که پس از فارق التحصیلی می توانید در هر کشوری که تمایل دارید مشغول به کار شوید.
از مزیت های مهم تحصیل در یونان می توان به تحصیل به زبان انگلیسی اشاره نمود. علاوه بر این هزینه تحصیل و زندگی در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است، از این رو دیگر نیازی نیست نگران تامین هزینه های روزمره خود باشید.

هزینه تحصیل در یونان

هزینه تحصیل در یونان

هزینه تحصیل در یونان در دانشگاه های مختلف متفاوت است، برای مثال هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بین 200 تا 3000 یورو ارزیابی شده است و هزینه تحصیل در دانشگاه های معتبر بخصوص در رشته های فنی مهندسی بین 2000 تا 3000 یورو در سال است و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی، بین 5 تا 20 یورو در سال محاسبه شده است.
اگر تمایل به تحصیل در دانشگاه های خصوصی یونان را دارید در وحله ی اول باید بررسی نمایید که آیا این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است یا خیر، در صورت تایید باقی مراحل طی می شود.

تحصیل در یونان در مقطع دبیرستان

افرادی که تابعیت کشور یونان را دارند، دیگر نیازی نیست برای تحصیل فرزندانشان هزینه ای پرداخت نمایند. در یونان دبیرستان های مختلفی وجود دارد که هزینه تحصیل در هر کدام کاملا متفاوت است.
دبیرستان های خصوصی در یونان هزینه های نسبتا زیادی نسبت به دبیرستان های معمولی دارد و خدماتی که در این نوع دبیرستان ها ارائه می شود بسیار متفاوت است.
دانش آموزانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های فنی هستند می توانند در دبیرستان حرفه ای ثبت نام نمایند. پذیرش دبیرستان حرفه ای در ماه های سپتامبر و ژانویه آغاز می شود که برای دانش آموزان بالای 18 سال است.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی

متقاضیانی که تمایل دارند تا در مقطع لیسانس در یونان تحصیل نمایند باید مدارکی از جمله مدرک پیش دانشگاهی از ایران، دیپلم و یک دیپلم 12ساله جهت پذیرش آماده نمایند. در غیر این صورت باید یک دوره ی زبان یونانی را با موفقیت پشت سر بگذارند.
شرایط پذیرش در دانشگاه های یونان کاملا متفاوت است و تعداد کمی از دانشگاه های یونان وجود دارد که با دوره زبان دانشجو می پذیرند. مدت زمان تحصیل در این مقطع 3 الی 4 سال است، البته تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی 5 تا 6 سال طول می کشد.
تحصیل در یونان به دو زبان یونانی و انگلیسی امکان پذیر است نکته ی قابل توجه این است که تحصیل به زبان یونانی کاملا رایگان است اما تحصیل به زبان انگلیسی نیازمند پرداخت هزینه است.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد

به طور کلی دوره ی کارشناسی ارشد تحت حمایت دولت است و به دو بخش آموزش عالی و دانشگاهی تقسیم می شود. مدت زمان تحصیل در این مقطع به مدت 2سال است.
خبر خوب این است که پس از گذراندن نیمی از این دوره، می توانید برای اخذ مدرک اقدام نمایید. در این صورت علاوه بر ادامه تحصیل می توانید ساعاتی در طول هفته را مشغول به کار شوید. پذیرش در این دوره از ماه سپتامبر آغاز می شود.
برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس باید مدارکی همچون مدرک دوره ی کارشناسی و مدرک دیپلم 12ساله ارائه دهید. اگر می خواهید در یکی از دانشگاه های معتبر و درجه یک یونان تحصیل نمایید نوع دانشگاه، رنکینگ دانشگاه و معدل دوره ی کارشناسی بسیار اهمیت دارد. همچنین ارائه مدرک زبان معتبر یونانی و یا انگلیسی الزامی است.

تحصیل در یونان در مقطع دکترا

پذیرش در مقطع دکترا کار ساده ای نیست و برای تحصیل در این دوره نیازمند ارائه مدرک زبان و یک رزومه کاری قوی خواهید بود. سپس باید با یک استاد راهنما مصاحبه نمایید، در صورت پذیرش باقی مراحل طی می شود.
مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا با توجه به رشته ی تحصیلی هر دانشجو کاملا متفاوت است، برای مثال مدت زمان تحصیل در رشته های فنی 3 سال و رشته های علوم اجتماعی و هنر بین 5 تا 6 سال است.
یکی از جدیدترین روش های تحصیلی در یونان نظام آموزشی آمریکایی است. در این روش مقطع کارشناسی ارشد با دکتری ادغام می شود که مدت زمان تحصیل در این دوره حدود 4 الی 5 سال است، که در 3سال اول این دوره، بیشتر سخنرانی ها و سمینارها برگزار می شود و از ابتدای سال دوم تحصیلی به تحقیق و پژوهش پرداخته می شود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در یونان

افرادی که جزء شهروندان یونان هستند، برای تحصیل نیازی به ویزا ندارند، اما داشتن ویزای دانش آموزی برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا الزامی است. در نهایت باید یک نامه پذیرش از انجمن آموزشی تکنیکال آتن و یا دانشگاه مورد نظر دریافت نمایید، که این نامه باید مورد تایید وزارت آموزش یونان باشد.

  • فرم درخواست پذیرش و ویزا
  • پاسپورت برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا
  • ویزای تحصیلی معتبر
  • اثبات پرداخت هزینه های مالی
  • ارائه ریز نمرات تحصیلی
  • شناسنامه و پاسپورت
  • بیمه سلامت با اعتبار
  • هزینه تحصیل در یونان

بهتر است بدانید که ویزای تحصیلی در این کشور منجر به اخذ اقامت دائم نمی شود. اگر قصد دارید که اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید باید از طریق اقامت یونان از طریق کار اقدام نمایید و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایید.

در پایان...
مهاجرت تحصیلی به یونان در مقاطع تحصیلی مختلف و راه های اخذ اقامت دائم در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته است. به طور کلی می توان گفت مهاجرت تحصیلی به یونان یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور است و از طرفی عده ی زیادی از مهاجرین بخصوص ایرانیان خواهان تحصیل در این کشور هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر از روش های مختلف مهاجرت مانند اقامت یونان از طریق کار و... به بخش مرتبط سایت 724 مراجعه نمایید.