سرمایه گذاری در یونان؛ مزایای سرمایه گذاری در یونان

سرمایه گذاری در یونان، از روش های مختلف مانند ثبت شرکت و خرید ملک و شرایط اخذ اقامت در این نوشتار مورد ارزیابی علمی قرار می گیرد.
کشور یونان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است و با کشور هایی مانند آلبانی، مقدونیه و بلغارستان مرز مشترک دارد. آتن پایتخت یونان و جمعیت کل این کشور برابر با 10 میلیون نفر است. از بزرگترین شهرهای یونان می توان به شهر هراکلیون اشاره کرد.

سرمایه گذاری در یونان
زمینه های مختلفی برای سرمایه گذاری در یونان وجود دارد که توسط آن می توان به سود مناسبی دست یافت. یکی از این روش ها سرمایه گذاری در بخش تولید انرژی است. یونان به دلیل همکاری با چند کشور دیگر در حوزه تولید انرژی، فعالیت های خوبی در این زمینه دارد.
یونان علاوه بر داشتن اقتصادی پررونق، عضو اتحادیه اروپا و شنگن نیز هست از این رو مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی قرار گرفته است.
متقاضیانی که با هدف دستیابی به اقامت یونان قصد سرمایه گذاری دارند، می توانند روش های دیگری مانند ثبت شرکت، خرید ملک را انتخاب نمایند.

شرایط سرمایه گذاری در یونان

سرمایه گذاری در هر کشوری از جمله یونان نیازمند دانش و اطلاعات کافی در زمینه های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی است تا توسط آن بتوان یک سرمایه گذاری موفق و پرسود را تجربه نمود.

شرایط سرمایه گذاری در یونان
از سال 2013 به بعد دولت یونان اعلام کرد که متقاضیان با داشتن حداقل مبلغ 250هزار یورو می توانند سرمایه گذاری در این کشور را آغاز نمایند و همچنین امکان اخذ اقامت 5ساله برای شخص و خانواده اش نیز وجود دارد. در این نوع اقامت هزینه ی تحصیل برای فرزندان نیز رایگان خواهد بود. 
یکی دیگر از راه های اخذ اقامت یونان خود حمایتی است. در صورتی که متقاضی ثابت نماید که در یونان به کار احتیاج ندارد و به تنهایی توانایی پرداخت هزینه های زندگی را دارد، در این صورت اقامت یونان به وی تعلق می گیرد.

مزایای سرمایه گذاری در یونان

یکی از مزایای سرمایه گذاری در یونان ویزای طلایی یا Golden visa است که توسط آن شخص متقاضی می تواند علاوه بر آوردن همسر و فرزندان خود تا سن 21سال، مجاز به آوردن پدر و مادر خود و یا همسرش نیز هست. بعد از گذشت 7سال زندگی در یونان، امکان اخذ پاسپورت اروپایی نیز وجود دارد.
از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در یونان می توان به تحصیل رایگان فرزندان اشاره نمود.
اگر قصد خرید ملک در یونان را دارید بهتر است سرمایه گذاری را از پایتخت این کشور شروع کنید، زیرا خرید و فروش در آتن بسیار زیاد است در نتیجه اگر زمانی قصد فروش ملک خود را داشته باشید ملک سریع به فروش می رسد.
با عضویت در شنگن این امکان برای شما فراهم می شود تا مانند شهروندان یونان به شنگن و به تمامی کشورهای اروپا سفر کنید. 

معایب سرمایه گذاری در یونان

یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی در سطوح پایین تری قرار دارد و این به این معنی است که سرمایه گذار فقط به عنوان مدیرعامل می تواند مشغول به کار شود در واقع اجازه کار در یونان به وی داده نمی شود.
سرمایه گذار بعد از گذشت 7 سال می تواند برای اخذ پاسپورت اقدام نماید اما ممکن است این فرآیند بین 7 تا 10 سال توسط دولت یونان طول بکشد.
اگر قصد سرمایه گذاری در اوراق قرضه را دارید بهتر است بدانید این روش یکی از پر ریسک ترین روش های سرمایه گذاری محسوب می شود.
نکته ی قابل توجه این است که بخش های صنعت و بانکی یونان عملکرد خوبی ندارند و از طرفی محیط کار در یونان بسیار سختگیرانه است.

سرمایه گذاری در یونان از طریق خرید ملک
یکی از روش های سرمایه گذاری برای دستیابی به اقامت، خرید ملک در یونان است. با اخذ ویزای طلایی یا Golden visa متقاضیان می توانند با حداقل مبلغ 250 هزار یورو اقامت 5ساله یونان را برای همسر، فرزندان و همچنین پدر و مادر خود و همسرش اخذ نمایند.
در ابتدا یک ویزا برای ورود به کشور یونان به شخص داده می شود تا توسط آن بتواند از املاک و پروژه های ساختمانی بازدید نماید.
در صورتی که هدف متقاضی دست یابی به اقامت یونان باشد، نباید در پروژه هایی که قیمت املاک آن ها زیر 250هزار یورو است سرمایه گذاری کند.
در شهرهای مختلف یونان می توان سرمایه گذاری را آغاز نمود اما سرمایه گذاری در شهر آتن ریسک پایین تری دارد، زیرا آتن پایتخت این کشور است و افراد زیادی تمایل به خرید ملک در این شهر را دارند در نتیجه هنگام فروش ملک شانس بیشتری خواهد داشت. بعد از گذشت 7سال سرمایه گذار می تواند برای اخذ پاسپورت اقدام نماید که معمولا بین 3 تا 7 ماه زمان می برد.
توجه داشته باشید که در این روش سرمایه گذاری متقاضی نباید هیچ گونه سابقه کیفری داشته باشد.

سرمایه گذاری در یونان از طریق ثبت شرکت
ثبت شرکت در یونان یکی دیگر از راه های دست یابی به اقامت این کشور است. حداقل میزان سرمایه گذاری در این روش مبلغ 250 هزار یورو محاسبه شده است.
سرمایه گذار باید حتما یک طرح تجاری به دولت یونان تحویل دهد، در صورت تایید سود آوری و اشتفال زایی این طرح برای کشور یونان، متقاضی می تواند برای اخذ اقامت اقدام نماید و بعد از گذشت 7 سال نیز  مجاز به اخذ پاسپورت نیز خواهد بود.

در انتها...
کشور یونان به عنوان یکی از امن ترین کشورها برای سرمایه گذاری شناخته شده است. اگر قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارید خرید ملک و ثبت شرکت از بهترین روش های سرمایه گذاری است که توسط آن امکان اخذ اقامت برای خود و همسرتان نیز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر برای خرید ملک در یونان و یا ثبت شرکت در یونان به بخش های مرتبط سایت مهاجرت 724 مراجعه نمایید.