تابعیت دانمارک از طریق تولد و قوانین اخذ پاسپورت

اخذ تابعیت از طریق تولد،شرایط اخذ اقامت از طریق تولد در سال2021،بهترین راه برای اخذ اقامت و تابعیت در این مقاله به صورت علمی بررسی شده است، تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید.

شرایط اخذ تابعیت از طریق تولد در دانمارک
تابعیت از طریق تولد یکی از اصل های مهم مهاجرت به دانمارک محسوب می شود. این نوع تابعیت با تولد در خاک یک کشور شروع می شود و در طول زندگی ادامه می یابد که اصطلاحا تابعیت به شخص تحمیل می شود و حق انتخاب نوع تابعیت را ندارد.
برای مثال اگر کودکی در خاک ایران به دنیا بیاید، در صورتی که پدر وی تابعیت ایرانی داشته باشد، به کودک نیز تابعیت ایرانی تعلق می گیرد و خود شخص حق انتخاب نوع تابعیت را ندارد.

تفاوت تابعیت و اقامت دانمارک از طریق تولد

منظور از تابعیت نوعی وابستگی مادی، معنوی، سیاسی و ایجاد حقوقی بین دولت و فرد است که حق رای دادن و اجازه زندگی در کشور به وی داده خواهد شد.
اقامت تنها به معنای رابطه ی مادی است که معمولا به دو دسته ی اقامت دائم و موقت تقسیم می شود. افرادی که دارای اقامت هستند معمولا از حقوق کمتری نسبت به کسانی که تابعیت یک کشور را اخذ نموده اند برخوردار هستند.

اخذ اقامت از طریق تولد به دو صورت امکان پذیر است:

  1. اخذ اقامت از طریق قانون خون
  2. اخذ اقامت از طریق قانون خاک

اخذ اقامت از طریق قانون خون: این نوع تابعیت از طریق پدر به فرزند تعلق می گیرد.
اخذ اقامت از طریق قانون خاک: با متولد شدن یک نوزاد در خاک یک کشور، تابعیت و اقامت به وی تعلق می گیرد.

کشور دانمارک بر اساس قانون خون عمل می کند، مگر این که قوانین این کشور تغییر یابد که در بسیاری از کشورها از جمله انگلیس این اتفاق رخ داده است. برای مثال امکان اخذ اقامت در این کشور بر اساس قانون خاک صورت می گرفت اما در سال های اخیر تنها راه اخذ اقامت از طریق قانون خون است.
در سال 2015 قانون چند ملیتی در دانمارک وضع شد یعنی افرادی که خواهان اخذ تابعیت کشوری خارج از دانمارک هستند بدون سلب ملیت دانمارک مجاز به اخذ تابعیت جدید هستند.

شرایط اخذ تابعیت دانمارک از طریق تولد

  • کودکانی که والدین آن ها دانمارکی باشند
  • یکی از والدین کودک اقامت دائم یا موقت دانمارک را داشته باشند
  • امکان اخذ تابعیت برای کودکان زیر 12 سال، در صورتی که پدر یا مادر کودک تابعیت دانمارک را داشته باشند
  • اگر کودک در خاک این کشور متولد شده باشد اما والدین او مشخص نباشد
  • در صورت داشتن اقامت موقت والدین به فرزندان زیر 12سال تابعیت اهدا می شود

افرادی که خواهان اخذ اقامت و تابعیت دانمارک هستند و با اقامت موقت در این کشور حضور دارند بعد از گذشت 9سال، می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند.
توجه داشته باشید اگر کودکی در خارج از کشور دانمارک متولد شده باشد در صورتی که والدین او دانمارکی باشند باید هر چه سریع تر تا قبل از سن 22 سالگی برای حفظ شهروندی اقدامات لازم را انجام دهند.

سخن آخر...
تابعیت از طریق تولد در دانمارک، شرایط اخذ اقامت و... در این نوشتار به صورت علمی بررسی شده است. اگر می خواهید تابعیت و اقامت دانمارک را اخذ نمایید پیشنهاد می کنیم این مقاله را با دقت بررسی نمایید و از شرایط و قوانین جدید در سال 2021 مطلع شوید تا با آگاهی کامل اقدام به مهاجرت به دانمارک نمایید.